Right menu


Philip Gourevitch: Chceli by sme Vám oznámiť, že zajtra nás aj s rodinami pozabíjajú

V apríli 1994 rwandská vláda vyzvala všetkých Hutuov, aby zabili všetkých Tutsiov. V priebehu nasledujúcich troch mesiacov bolo zabitých 800-tisíc ľudí v najväčšej genocíde od Hitlerovho vyvražďovania Židov. (vychádza 1. novembra)

Dostupné aj ako e-kniha

Kniha Philipa Gourevitcha je anatómiou zabíjania v Rwande, prenikavou históriou pozadia genocídy a nezabudnuteľnou správou o preživších.

Napriek tomu, že zabíjanie bolo technologic­ky nenáročné – vykonané prevažne mačetami –, uskutočnilo sa rýchlosťou vyrážajúcou dych. Išlo o naj­efektívnejšie masové vraždenie od čias, keď boli na Hirošimu a Nagasaki zhodené atómové bomby.

Gourevitch zachytáva nielen príčiny a priebeh genocídy, ale aj jej dopady na Rwandu a okolité krajiny. Podstatnou otázkou je, ako dokáže spoločnosť zložená z veľkej časti z vinníkov a ich obetí vôbec fungovať. Vypovedá veľa o šanci na vybudovanie humánneho politického zriadenia a odhodlaní ľudskej duše vo svete extrémov.

Zabití mačetou i nezáujmom

Genocída v Rwande očami amerického novinára

Vraj museli byť vyhladení, lebo ich už ani Boh nechcel

Relácia o knihe v Krajine kníh

O autorovi

Philip Gourevitch (1961) je americký spisovateľ a novinár, pôsobí v magazíne The New Yorker a je bývalým editorom The Paris Review. Reportážami z Afriky, Ázie a Európy prispel aj do množstva iných médií. Chceli by sme Vám oznámiť, že zajtra nás aj s rodinami pozabíjajú je jeho prvá a najúspešnejšia kniha, získal za ňu množstvo prestížnych ocenení.

Úryvok z knihy

Manaseho vraj prekvapilo, keď sa dozvedel, že bolo zavražde­ných „iba milión“ ľudí. „Uvedomte si, koľkí zomreli iba tu a koľ­kých zožrali vtáky,“ povedal. Je pravda, že obete genocídy boli pre rwandské vtáky veľkým darom, ale vtáky zároveň pomáhali tým, čo sa snažili prežiť. Tak ako dravce vytvárajú vo vzduchu front pred postupujúcim lesným požiarom, aby sa pustili do hodovania na stádach zvierat utekajúcich pred peklom, tak aj v Rwande počas mesiacov genocídy vytvárali vriace kotly myšiakov, jas­trabov a vrán nad miestami masakrov na oblohe národnú mapu a signalizovali nebezpečné zóny pre ľudí ako Samuel a Manase, ktorí utiekli do divočiny, aby prežili.

Autor: Philip Gourevitch

Titul: Chceli by sme Vám oznámiť, že zajtra nás aj s rodinami pozabíjajú

Podtitul: Príbehy z Rwandy

Edícia: Civilizácia

Originálny názov: We Wish to Inform You That Tomorrow We Will be Killed With Our Families

Preklad: Ľubomíra Kuzmová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 12,5 x 20 cm

Počet strán: 368

Väzba: brožovaná

ISBN 978-80-8159-409-0

Odporúčaná cena: 13.50 eur

Vychádza: 1. novembra 2016

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum