Right menu


Robert Penn: Najlepší bicykel na svete

Najprv tu bola vášeň pre bicyklovanie. Potom prišla vášeň pre jeden konkrétny bicykel urobený na mieru. Táto kniha opisuje nielen jeho zrod, ale aj dejiny samotnej cyklistiky, ktorá práve prežíva nové zlaté časy.

Robert Penn strávil na bicykli väčšinu života, na dvoch kolesách okrem iného obišiel celú zemeguľu. Cestovať po celom svete začal znovu, keď sa rozhodol poskladať si na mieru najlepší bicykel, aký si môže dovoliť. Výsledkom je fascinujúci a zábavný príbeh nielen jedného bicykla a jedného vášnivého cyklistu, ale aj príbeh samotnej cyklistiky – od prvých drezín bez pedálov až po súčasné bicycle, v ktorých sa zhmotlilo množstvo nenápadných, ale skvelých vynálezov.

Autor knihy s podtitulom Hľadanie šťastia na dvoch kolesách jazdí na bicykli do práce, kvôli zdraviu, na nákupy, na dovolenky, ale aj len tak pre zábavu. Na bicykli prešiel päť kontinentov, navštívil pri tom štyridsať krajín. Jeho kniha sa dočkala nadšených reakcií na oboch stranách Atlantiku, zatiaľ vyšla v desiatich jazykoch. Každá kapitola je venovaná inej časti bicykla, osobné príbehy sa v nich miešajú s dejinami celého sveta aj jedného malého vynálezu, ktorý je dodnes najpopulárnejším dopravným prostriedkom na svete.

-

Z RECENZIÍ:

“Nie je to len bežné ´cyklistické porno´, aké nájdete v katalógoch, na internete alebo v časopisoch. Penn dokázal svoje hľadanie nových komponentov premeniť na cestu okolo sveta cyklistickej kultúry.” Guardian

“Je ťažké nenechať sa uniesť Pennovým nadšením… Rozumie tomu o čom píše a robí to s humorom a osviežujúcou otvorenosťou.” Sunday Telegraph

“Kniha je taká skvelá ako vynález, ktorý oslavuje. Úžasné čítanie.” Nick Crane

“Klenot medzi knihami.” Economist

Rozhovor s autorom knihy na BBC.

RECENZIE:

Fascinujúca kniha o bicykli

Šťastie hľadaj na bicykli

Kniha týždňa: Evanjelium podľa bicykla

ISBN 978–80–970661–6–1, 192 strán, odporúčaná cena 12.95 eur

Kniha vyšla 10. decembra, na webe na stránkach Panta Rhei, Martinus, Gorila a Artforum