Right menu


Roger Moorhouse: Diablovi spojenci

Dvaja najbrutálnejší diktátori v histórii aktívne spolupracovali takmer dva roky. Nacisticko-sovietsky pakt ohromil celý svet. Na jeho základe došlo k invázii do Poľska a po jeho páde k vypuknutiu druhej svetovej vojny, ktorá sa premenila na zásadný a rozhodujúci civilizačný boj. (vychádza 22. apríla)

Dostupné aj ako e-kniha / iTunes

Táto kapitola histórie druhej svetovej vojny až príliš často unikala pozornosti. Kniha Rogera Moorhousea Diablovi spojenci prináša po prvý raz komplexný obraz o vzniku a dôsledkoch paktu medzi Hitlerom a Stalinom, počnúc motiváciou jeho vzniku až po jeho dramatický koniec v roku 1941, keď Nemecko vyhlásilo vojnu svojmu bývalému spojencovi.

Za necelé dva roky trvania paktu svoju ríšu nerozšírilo iba nacistické Nemecko, ale aj Sovietsky zväz, ktorý ovládol časť Poľska, Rumunska a Fínska a pobaltské štáty, teda všetky krajiny na svojej západnej hranici. Oba režimy si vymieňali technológie a suroviny a presviedčali domácich aj zahraničných kritikov o výhodnosti tohto spojenectva.

Kniha, ktorá pracuje so svedeckými výpoveďami priamych účastníkov, nie je iba obrazom búrlivého a horúčkovitého politického úsilia, ukotveného v podloží neuveriteľnej spolupráce dvoch totalitných režimov, ale aj obžalobou diabolského spojenectva medzi Hitlerom a Stalinom, ktoré pripravilo milióny Východoeurópanov o život.

Roger Moorhouse (1968) je britský historik. S historikom Normanom Daviesom spolupracoval na viacerých jeho publikáciách, vrcholom čoho bolo spoločné dielo Mikrokozmos o pohnutej histórii sliezskeho hlavného mesta Vroclav. Jeho prvou sólo knihou boli mimoriadne úspešné Atentáty na Hitlera, nasledovali sociálne dejiny nemeckého hlavného mesta počas druhej svetovej vojny Berlín vo vojne. Jeho najnovšou knihou sú Diablovi spojenci o nacisticko-sovietskom pakte. Žije v Buckinghamshire.

RECENZIE

Flirtujúci diktátori

Ohromujúca tajná dohoda medzi Hitlerom a Stalinom

Pakt o neútočení bol spojenectvom diabla s diablom

Pakt dvoch zloduchov (rozhovor)

Diablovi spojenci sú úžasným dielom. Žiadna iná historická udalosť nemala zásadnejší význam pre vypuknutie druhej svetovej vojny, než nacisticko-sovietsky pakt z augusta 1939 a nikto nie je kvalifikovanejším expertom na túto temnú kapitolu dejín, než Roger Moorhouse.”

Norman Davies

„Jedinečný výskum a odborná zdatnosť sa snúbia s autorovou schopnosťou napísať strhujúci triler. Kniha Diablovi spojenci osvetľuje nezaslúžene podceňované aspekty vypuknutia a priebehu druhej svetovej vojny.”

Andrew Roberts

„Prepracovaná a pútavá…Moorhouseova ponurá a strhujúca kniha je vrcholným spracovaním tejto témy.”

Sunday Telegraph

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, artforum, abcknihy

Autor: Roger Moorhouse

Titul: Diablovi spojenci

Podtitul: Hitlerov pakt so Stalinom 1939 – 1941

Originálny názov: The Devils´ Alliance

Preklad: Igor Otčenáš

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 16 x 23 cm

Počet strán: 432

Väzba: pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-212-6

Odporúčaná cena: 24.90 eur

Vychádza: 22. apríla 2015

Úryvok zo záverečnej kapitoly

Nacisticko-sovietsky pakt bol nepochybne hanbou pre oboch signatárov, ktorí sa to následne zo všetkých síl snažili nejakým spôsobom vysvetliť. Tretieho októbra 1941 sa v Berlíne ozval Hitler. Jeho armády sa v tej chvíli pripravovali na záverečný nápor na Moskvu. Červená armáda bola v rozvrate a Hitler sa už videl ako víťaz nad Stalinom. O Rusku hovoril ako o „našej Indii“.1 V ten večer prehovoril v obrovskom Športovom paláci. Bez poznámok. Jeho prejav k zhromaždeným masám vysielali naživo v rozhlase. „Dvadsiateho druhého júna,“ vyhlásil, „sa začala najväčšia bitka v histórii sveta... Všetko ide podľa plánu.“ Nemecké jednotky, pokračoval, (pokračovanie v prílohe)