Right menu


Šesť stupňov: Posledné varovanie

Keď pred trinástimi rokmi Mark Lynas napísal prvú knihu na tému, čo nás čaká pri globálnom oteplení od jedného po šesť stupňov, netušil, že mnohé predpovede, ktoré sa mali odohrať do polovice nášho storočia, sa naplnia v priebehu dekády. (vychádza 8.októbra)

Dostupné aj ako e-kniha

Aj preto namiesto aktualizovanej verzie napísal úplne novú knihu, ktorá dokazuje, že pri súčasnom stave klímy je poctivým postojom byť alarmistom.

Mark Lynas precízne zaznamenáva najnovšie klimatologické poznatky a skúma, aké smerovanie sme určili našej planéte. Stupeň za stupňom mapuje potenciálne následky globálneho otepľovania a následnej klimatickej katastrofy.

Pri oteplení o jeden stupeň oproti svetu pred priemyselnou revolúciou – to je svet, v ktorom momentálne žijeme – obrovské lesné požiare spaľujú Kaliforniu a Austráliu, kým hrôzostrašné hurikány ničia pobrežné mestá. Pri oteplení o dva stupne sa roztopí polárna čiapka a z trópov zmiznú koralové útesy. Oteplenie o tri stupne spôsobí, že ľudstvu sa začnú míňať zdroje potravy a miliónom ľudí bude hroziť umieranie od hladu. Keď bude teplejšie o štyri stupne, veľké časti Zeme budú pre ľudí neobývateľné a miliardy ľudí sa stanú klimatickými utečencami. Oteplenie o päť stupňov bude znamenať, že Zem bude horúcejšia než kedykoľvek za uplynulých 55 miliónov rokov, kým pri oteplení o šesť stupňov zasiahne planétu bezprecedentné hromadné vymieranie druhov a ohrozený bude samotný život na Zemi.

Týmto stupňujúcim sa následkom sa stále môžeme vyhnúť, ale zostáva nám čoraz menej času. Ak máme zachrániť koralové útesy a arktické ľadovce, do desiatich rokov musíme do veľkej miery prestať spaľovať fosílne palivá. Ak to nedokážeme, riskujeme, že prekročíme bod zlomu, za ktorým sa klimatický chaos vymkne ľudstvu spod kontroly.

Túto knihu nemožno ignorovať. Naozaj je to naše posledné varovanie.

Úryvok z knihy

Nastanú veľkolepé západy slnka, keď slnečné lúče rozptýlia vznášajúce sa častice dymu. Ľudia po celom svete sa zastavia, aby boli svedkami smrti Amazónie, pretože kedysi najväčší a najrozmanitejší dažďový prales na svete bude obiehať okolo zemegule v prchavej forme ako popol, dym a prach. Po niekoľkých mesiacoch táto škvrna na oblohe vybledne a najväčší svetový pozemský ekosystém bude navždy preč.

Recenzie

„Mark Lynas cestuje v čase do našej hrozivej spoločnej budúcnosti. Vyberte sa s ním na túto dych berúcu a nádherne vyrozprávanú cestu. Sľubujem vám, že sa vrátite odhodlaní zmeniť smerovanie našich dejín.“

– Naomi Kleinová, autorka kníh Bez loga, Šoková doktrína a Nie nestačí

„Vedci predpovedajú, že globálne teploty stúpnu v nasledujúcom storočí o jeden až šesť stupňov a Mark Lynas ponúka, stupeň za stupňom, mrazivý obraz skazy, aká pravdepodobne nastane, ak nezačneme hneď konať. Je to burcujúca a názorná prosba, aby sme si zvolili inú budúcnosť.“ – Daily Mail

„Táto kniha je najjasnejším opisom toho, ako bude klimatická zmena vyzerať v závislosti od toho, čo s ňou urobíme.“ – The Times

„Apokalyptický šlabikár toho, čo môžeme očakávať v otepľujúcom sa svete. Napriek dôkladným vedeckým podkladom táto kniha pripomína živé stredoveké maľby zobrazujúce hriešnikov, ktorí dostávajú, čo si zaslúžia.“ – Financial Times.

„Kúpte túto knihu každému, koho poznáte: ak ich donúti pridať sa do boja za zastavenie zdanlivo nezastaviteľného oteplenia o šesť stupňov a hromadného vymierania, možno im zachráni život.“ – New Statesman

O autorovi

Mark Lynas je autorom viacerých kníh o životnom prostredí. Najznámejšia z nich Šesť stupňov: O našej budúcnosti na horúcejšej Zemi vyšla aj v slovenčine a na jej základe vznikol aj dokumentárny film pre National Geographic. Ďalšími jeho knihami sú Vysoký príliv, Boží druh, Nukleárna energia 2.0 a Semienka vedy. Momentálne pôsobí ako hosťujúci odborný asistent v Cornellovej aliancii za vedu, ktorá sa venuje obhajobe vedy a výskumu po celom svete. Publikuje v rôznych prestížnych médiách, ako sú New York Times, Washington Post, Wall Street Journal, Guardian a CNN.com.

Autor: Mark Lynas

Titul: Šesť stupňov: Posledné varovanie

Podtitul: Rozhodnutia, ktoré určia budúcnosť Zeme

Originálny názov: Our Final Warning: Six Degrees of Climate Emergency

Preklad: Marián Šumšala

Vydavateľ: Premedia

Edícia: Civilizácia

Rozmer: 15 x 23 cm

Počet strán: 312

Väzba: Pevná

ISBN 978-80-8159-866-1

Odporúčaná cena: 13,95 eur

Vychádza: 8. októbra 2020

Ukážka z knihy