Right menu


Thor Gotaas: Dejiny behania

Človek nie je ani zďaleka najrýchlejším tvorom planéty, ale je taký vytrvalý, že na dlhé vzdialenosti dokáže iné druhy uštvať. Behanie bolo v minulosti našou evolučnou výhodou a dodnes je pre mnohých záľubou. Ako ukazuje autor knihy, dejiny behania sú plné fascinujúcich príbehov, ale aj mýtov. (vychádza 1. decembra)

Napríklad v skutočnosti neexistuje žiaden presvedčivý dôkaz, že by grécky vojak Feidippides po dobehnutí z Maratónu do Atén od vyčerpania zomrel. Bol to profesionál, akých bolo v minulosti mnoho, behali dokonca aj starovekí králi a faraóni. Zatiaľ čo v starom Grécku muži aj ženy behávali nahí, v dvadsiatom storočí ženy museli bojovať ešte aj za to, aby mohli behávať maratóny.

Rozprávanie knihy sa klenie od pradávnych čias až po súčasné masové behanie. Hovorí o mezopotámskom kráľovi žijúcom pred štyrmi tisícmi rokov, ktorý dokázal prebehnúť stovky kilometrov, Vikingoch pretekajúcich sa so zvieratami, behajúcich nudistoch, mníchoch, bežcoch behajúcich pospiatky, inkských profesionálnych bežcoch, ale trebárs aj o Emilovi Zátopkovi a podivnostiach behania v komunistickom bloku.

Najviac zachovaných prameňov máme z posledných dvoch storočí, ktoré tvoria najväčšiu časť knihy. Autor napríklad vysvetľuje, prečo boli pred vyše polstoročím Švédi „Keňanmi” svojej doby a skúma hranice ľudských výkonov, ktoré sa výrazne posunuli najmä v minulom storočí. V tom našom zrejme uvídíme oveľa menej rekordov, ale o to viac bežcov.

THOR GOTAAS (1965) je nórsky etnológ a spisovateľ. Zaoberá sa najmä ľuďmi na okraji spoločnosti, ako napríklad tulákmi, ako aj kultúrnymi, geografickými a spoločenskými dejinami športu. Jeho kniha o behaní vyšla v pätnástich krajinách.

Recenzie

Konečne dejepis, ktorý vás bude baviť. Ak ste bežec

Dejiny behania, od australopitekov po majstrov sveta

Beh - pozitívna, či negatívna závislosť?

Od faraónov až po masy

Autor: Thor Gotaas

Titul: Dejiny behania

Originálny názov: Løping

Preklad: Zuzana Demjánová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 16 x 23 cm

Počet strán: 390

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-027-6

Odporúčaná cena: 13.95 eur

Vychádza 1. decembra 2013

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artofrum, ABC knihy

Krížom cez Ameriku (úryvok)

Podnikateľ C. C. Pyle predpokladal, že riadne zarobí, keď ohlásil na jar 1928 bežecké preteky krížom cez USA. Mali sa konať v tom istom duchu ako cyklistické preteky Tour de France, ktoré fascinovali celý národ. Nik predtým nezorganizoval podobný beh, iste nie s prvou cenou 25-tisíc dolárov, pričom celkovo sa malo rozdeliť medzi víťazov 48-tisíc dolárov. Jeden lekár naznačil, že preteky skrátia život účastníkov o päť až desať rokov. Azda bolo aj možné, že to nik nezvládne, hoci by povyberali železných mužov z celého sveta. (pokračovanie v prílohe)