Right menu


Tim Marshall: Tieňohra

Kniha Tieňohra rozpráva, ako ľahko sa po päťdesiatich rokoch mieru vrátila do Európy krvavá vojna. Rozpad Juhoslávie si vyžiadal približne 140-tisíc obetí a jeho záverečná časť sa odohrala v Kosove. Aj po dvadsiatich rokoch od ukončenia vojny má zmysel vracať sa k tejto európskej tragédii, najmä ak vieme, že dodnes nie sú všetky rany v regióne zacelené.(vychádza 3. mája)

Dostupné aj ako e-kniha

Tim Marshall bol ako vojnový korešpondent priamym svedkom niekoľkých vojensko-politických konfliktov z druhej polovice dvadsiateho storočia. Ako diplomatický redaktor televíznej stanice Sky News pokrýval spravodajsky aj vojnu v Kosove, bombardovanie Juhoslávie a pád režimu Slobodana Miloševića. Kniha prináša strhujúco vyrozprávaný príbeh, vychádzajúci z autorových osobných skúseností, z jeho priamej prítomnosti na miestach bojov i v priľahlom zázemí, ako aj z rozhovorov s príslušníkmi tajných služieb piatich krajín. Aj po dvadsiatich rokoch od ukončenia vojny v Kosove má zmysel vracať sa k tejto európskej tragédii, najmä ak vieme, že dodnes nie sú všetky rany v regióne zacelené.

Úryvok

Spolu s celou Európou som v televízii s nefalšovanou hrôzou sledoval, čo sa to na našom kontinente deje. Mojej generácii pripadalo niečo také naskrze nemožné. Vojna bola predsa niečo ďaleké, čo sa odohráva len na miestach s inými kultúrami. Na našom kontinente vojna nemôže vypuknúť, pretože to všetko máme už za sebou. Vojna určite nemôže prebiehať v Dubrovníku. Ako by sa mohlo niečo také diať tam, kde sme boli na dovolenke? Ale v roku 1991 si obyvatelia Nemecka, Francúzska, Talianska, Švédska a Spojeného kráľovstva pri televíznom spravodajstve hovorili: „Aha, pozrite, ten múr, čo práve vyletel do povetria, stál v prístave neďaleko hotela, kde sme bývali.“ A vojny sa predsa neodohrávajú v mestách, kde sa konali olympijské hry, ako to bolo v Sarajeve. Ale všetko sa to stalo. Keď začali jednotlivé oblasti Juhoslávie vyhlasovať nezávislosť, centrálna vláda sa snažila predísť rozpadu krajiny; tanky vtrhli do Slovinska, plamene zachvátili Chorvátsko, nasledovala Bosna. Obrázky z obliehaného Vukovaru v Chorvátsku pripomínali výjavy z bojov na východnom fronte počas druhej svetovej vojny.

Strhujúca kniha o vojne v Juhoslávii (Denník N)

Juhosláviou sa to neskončilo, Balkán vrie dodnes (Sme)

Diabolská logik balkánskej vojny (Týždeň)

Autor: Tim Marshall

Titul: Tieňohra

Podtitul: Príbeh o poslednej vojne v Európe

Originálny názov: Shadowplay

Preklad: Igor Otčenáš

Vydavateľ: Premedia

Edícia: Civilizácia

Rozmer: 15 x 23 cm

Počet strán: 240

Väzba: Pevná

ISBN 978-80-8159-932-3

Odporúčaná cena: 14.95 eur

Vychádza 3. mája 2021

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum