Right menu


Tim Marshall: Zomrieť pre vlajku

Tisíce rokov nás vlajky sprevádzajú ako symboly našej hrdosti, našich nádejí a našich snov. Mávame s nimi, pálime ich, pochodujeme pod ich farbami, oslavujeme športové úspechy. A umierame pre ne aj v 21. storočí. (vychádza 5. júna)

Od Číny a jej staronového nacionalizmu, cez mozaikovú identitu Európy a Spojených štátov až po desivý vzostup Islamského štátu, je náš komplikovaný svet plný starých i nových symbolov, ktorým by sme mali rozumieť. Mali by sme porozumieť ich moci, významom a historicko-politickým súvislostiam.

Tim Marshall, autor svetového bestselleru V zajatí geografie, skúma v deviatich kapitolách systém vlajok ako symbolov reprezentujúcich štáty, politické zoskupenia či spoločenské organizácie. Kombinuje pritom zasvätenú analýzu aktuálnych udalostí so svetovými dejinami. Do toho zasadzuje symboliku vlajok a ako nás táto symbolika spája, ale aj rozdeľuje.

O autorovi

Tim Marshall (1959) je popredný britský odborník v zahranič­nej politike, o ktorej píše vyše štvrťstoročie. Bol diplomatickým redaktorom televíznej stanice Sky News a predtým pracoval pre BBC a rozhlasovú stanicu LBC/IRN. Spravodajsky pokrýval viac než tridsať krajín a písal o konfliktoch v Chorvátsku, Bosne, Mace­dónsku, Kosove, Afganistane, Iraku, Libanone, Sýrii a Izraeli. Je zakladateľ a redaktor TheWhatandtheWhy.com, stránky venovanej analýzam svetových udalostí. V slovenčine vyšla jeho kniha Rozdelený svet a svetový bestseller V zajatí geografie.

Recenzie

„Autor píše s vtipom, typickým pre práce Christophera Hitchensa alebo Simona Winchestera. Zaoberá sa témou, ktorú mnohí ľudia berú vážne, pričom však neberie vážne samého seba. Výsledkom je kniha, ktorá vysvetľuje, odkiaľ pochádza mnoho vlajok a prečo podnecujú predstavivosť celého sveta.“

USA Today

„Krajinu za krajinou ponúka autor veľkú rôznorodosť vlajok sveta, navyše s nevšedným zápalom a pútavým textom plný zaujímavých poznatkov a výrečných detailov.“

Kirkus Reviews

Autor: Tim Marshall

Titul: Umrieť pre vlajku

Podtitul: Moc a politika národných symbolov

Originálny názov: A Flag Worth Dying For

Preklad: Igor Otčenáš

Vydavateľ: Premedia

Edícia: Civilizácia

Rozmer: 15 x 23 cm

Počet strán: 240

Väzba: Pevná

ISBN 978-80-8159-733-6

Odporúčaná cena: 13,50 eur

Vychádza 5. júna 2019

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum