Right menu


Timothy Snyder: Naša nemoc

Timothy Snyder v reflexívnej eseji Naša nemoc, poskladanej z fragmentov jeho nemocničných zápiskov, prekračuje hranice svojho tradičného teritória histórie a politiky. Jeho témou je tentoraz aktuálna súčasnosť a bezprostrednou inšpiráciou vlastná skúsenosť s chorobou a životom v Európe a Amerike. (vychádza 20. augusta)

Dostupné aj ako e-kniha

Tesne pred koncom roku 2019 ochorel a ocitol sa na pokraji smrti. V súvislosti s tým, čo prežil ako pacient s nesprávnou diagnózou a čakajúci celé hodiny na pohotovosti, rozvíja širšiu úvahu o tom, ako úzko súvisí naše zdravie s našou slobodou. Ak nemá byť zdravie ľudským právom, potom všetky ostatné práva a slobody strácajú zmysel.

Naša nemoc je razantnou kritikou komerčného zdravotníctva, čo sa prejavilo okrem iného aj na neschopnosti mnohých štátov – vrátane jeho rodných Spojených štátov – reagovať primerane na krízu v súvislosti so šírením koronavírusu.

Snyder ponúka bravúrnu analýzu opakujúceho sa zlyhávania zdravotnej starostlivosti, kde sa zabúda na konkrétneho človeka, degraduje autorita lekárov a nemyslí sa na budúcnosť.

O autorovi

Timothy Snyder (1969) je americký historik, profesor dejín na Yaleovej univerzite špecializujúci sa na dejiny strednej a východnej Európy. Prijatie jeho diela Krvavé územie: Európa medzi Hitlerom a Stalinom odbornou verejnosťou i čitateľmi potvrdilo jeho miesto medzi najvýraznejšími anglosaskými historikmi strednej generácie. Za knihu získal viaceré významné ceny a s veľkým úspechom vyšla vo viac než dvadsiatich krajinách. Nadväzuje na ňu kniha Čierna zem venovaná holokaustu. Autor sa venuje nielen dejinám, ale často komentuje aj súčasné politické dianie. Do tohto prúdu písania patrí jeho kniha Cesta do neslobody, ako aj menšia, ale veľmi úspešná kniha O tyranii. Dvadsať ponaučení z 20. storočia a jeho najnovšia kniha Naša nemoc.

Recenzie

„Historik Snyder začína tvrdú kritku amerického zdravotníckeho systému svojou skúsenosťou z pohotovosti... Mučivú osobnú skúsenosť dáva do širšieho spoločenského kontextu. Výsledkom je znepokojujúci portrét systému, v ktorom je pacinet tou poslednou prioritou.“

Publishers Weekly

„Vášnivá obžaloba nefungujúceho systému, ktorej čítanie je počas pandémie ešte intenzívnejšie.“

Kirkus

Úryvok z knihy

„Mali by sme si myslieť, že máme zdravotný systém, ktorý náhodou zahrnuje presun bohatstva, no v skutočnosti máme presun bohatstva, ktorý náhodou zahrnuje nejakú zdravotnú starostlivosť. Ak musia mladí dospelí vynakladať na zdravotnú starostlivosť čoraz viac peňazí, ale pritom nie sú zdravší ako staršie generácie, je niečo zle. Ak sa ľudia, ktorí verili vo svoju krajinu, teraz zabíjajú, je niečo zle. Zmyslom medicíny nie je vyžmýkať z chorých tiel počas ich krátkeho života maximálny zisk, ale starať sa o zdravie a slobodu po celý dlhý život.“

Autor: Timothy Snyder

Titul: Naša nemoc

Podtitul: Ponaučenia o slobode podľa nemocničného denníka

Pôvodný názov: Our Malady. Lessons in Liberty from a Hospital Diary

Preklad: Igor Otčenáš

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 12 x 20 cm

Počet strán: 160

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-849-4

Odporúčaná cena: 10.95 eur

Vychádza: 20. augusta 2020

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum