Right menu


Aľa Rachmanovová: Študenti, láska, Čeka a smrť

Sedemnásťročná dcéra lekára vyrastá obklopená láskou a bohatstvom. V predvečer občianskej vojny a boľševického prevratu si začína písať denník, ktorý sa neskôr stane jedným z najdojímavejších a najautentickejších svedectiev červeného teroru. Denníky 1916 - 1920.(aj ako e-kniha)

Denníky mladučkej ruskej študentky, z ktorých dodnes citujú antropológovia zaoberajúci sa fenomenológiou a psychopatológiou zla. (vyšlo 5. augusta)

Sedemnásťročná dcéra lekára vyrastá obklopená láskou a bohatstvom svojej rodiny. V predvečer občianskej vojny a boľševického prevratu – v roku 1916 – si začína písať denník, ktorý sa neskôr stane jedným z najdojímavejších a najautentickejších svedectiev červeného teroru. Neohrabané a tak trochu hrboľaté zápisky z prvých stránok postupne dozrievajú, podobne ako mladá študentka. Na konci sa stretávame so statočnou mladou ženou, ktorá na sibírskej železničnej staničke odovzdáva svoje zápisníky do rúk rakúskeho vojnového zajatca vracajúceho sa do vlasti. Zachytila v nich domové prehliadky, popravy, morálny chaos, vraždu cárskej rodiny, exodus ruskej inteligencie, lesk a morálnu biedu československých légií, ale aj svoje prvé lásky a sklamania.

Prvá a druhá ukážka z roku 1916, tretia , štvrtá a piata ukážka z roku 1917. Doslov k slovenskému vydaniu.

České vydanie vychádza v októbri 2012, výhradná distribúcia Kosmas

Aľa Rachmanovová, vlastným menom Galina Džuraginová (1898, Kasli – 1991, Ettenhausen) pochádzala z ruskej šľachtickej rodiny a patrila k prvej vlne ruských exilových autorov. Detstvo a mladosť strávila v uralskom mestečku Kasli. Po vypuknutí ruskej občianskej vojny uteká aj s rodinou na Sibír, kde sa vydáva za rakúskeho vojnového zajatca Arnulfa von Hoyera. Krátko po svadbe manželia musia opustiť sovietske Rusko. Spolu s malým synom sa usádzajú najprv vo Viedni, neskôr v Salzburgu. V medzivojnovom období vydáva Galina pod pseudonymom Aľa Rachmanovová svoje denníky. V tridsiatych rokoch vychádzajú v troch zväzkoch: Študenti, láska, Čeka a smrť; Manželstvá v červenej búrke (v slovenčine august 2012) a Mliekáreň v Ottakringu(august 2013). Jej denníky sa stávajú bestsellermi a sú takmer okamžite po vydaní preložené do viac ako dvadsiatich jazykov. Po smrti syna na konci druhej svetovej vojny vydáva knihu Jurka, jeden z mnohých. Nasleduje čitateľsky úspešný román Továreň na nového človeka a biografie rôznych významných ruských osobností. V roku 1945 uteká Rachmanovová a jej manžel opäť, tentokrát do Švajčiarska. Tu jej manžel v roku 1971 umiera a o dvadsať rokov neskôr aj ona. Aľa Rachmanovová odpočíva na Salzburgskom cintoríne po boku svojho manžela a syna.

Distribúcia:

Knihu nájdete v internetových aj kamenných obchodoch Martinus, Gorila, Panta Rhei, Artforum, Alterego, abcknihy a ďalších. Veľkoobchodnú distribúciu našich kníh zabezpečuje spoločnosť Partner Technic.

E-knihy: Martinus, Palmknihy

Recenzie:

Kniha týždňa: Socializmus s ruskou tvárou

Denníky ruskej študentky vám vykreslia obraz doby, aký ste na hodinách dejepisu nikdy nevideli

Ešte je tu Rusko. Stále ho miluje, aj keď mu už nerozumie Text publikovaný v ruštine

Láska v čase teroru

Zápisky priamo z pekelnej papule ruskej revolúcie

Akoby vám vzali vzduch

Denník ruskej študentky ako svedectvo červeného teroru

Vychádza 5. augusta 2011, 328 strán, ISBN 978-80-970661-2-3, preložila Zuzana Demjánová