Right menu


Frank Herbert: Duna

Klasika literatúry sci-fi, ktorá sa okrem precízne vytvoreného fiktívneho sveta zaoberá aj politikou, ekológiou a filozofiou, ponúka čitateľovi predovšetkým jedno: veľký a dobrodružný príbeh.

Dostupné aj ako e-kniha

Púštna planéta Arrakis je jediným miestom, kde možno nájsť vzácne korenie, ktoré predlžuje ľuďom život a zároveň ich obdarúva výnimočnými psychickými schopnosťami. Na pozadí tohto neľútostného a drsného sveta sa rozohráva komplikovaný boj o moc medzi znepriatelenými veľkorodmi, ktoré by rady náleziská na Arrakise ovládali.

Aj keď Duna hneď po vydaní získala dve najprestížnejšie ceny v žánri sci-fi, jej popularita rástla až postupne v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch, predovšetkým vďaka zanieteným fanúšikom.

O autorovi

Frank Herbert (1920 – 1986), americký autor sci-fi, živil sa aj ako reportér, profesionálny fotograf, lovec ustríc a inštruktor pre prežitie v džungli. Preslávil sa predovšetkým románom Duna. Rešerš a písanie tejto knihy mu zabralo šesť rokov a stala sa najpredávanejšou knihou svojho žánru. Nakoniec vzniklo päť ďalších pokračovaní tohto eposu o púštnej planéte Duna, ktorý bohužiaľ nestihol dokončiť. Knihy patria k najlepších dielam sci-fi, preplietajú sa v nich témy prežitia a evolúcie ľudskej rasy, životného prostredia, náboženstva, politiky a moci.

Recenzie

Duna je medzi SF románmi unikátom… Okrem Pána prsteňov nepoznám nič, čo by sa jej mohlo rovnať.“

– Arthur C. Clarke

Úryvok

Nech to už bolo čokoľvek, vedel, že sa z toho nevykrúti, že ho v pasci drží jej ruka pri krku: gom džabár. Spomenul si na Litániu proti strachu, súčasť benegesseritského obradu, ktorú ho naučila matka.

„Nesmiem sa báť. Strach je zabijak mysle. Strach je malá smrť, ktorá pri­náša úplné zničenie. Budem čeliť svojmu strachu. Dovolím mu, aby prešiel okolo mňa i cezo mňa. A keď odíde, obrátim vnútorný zrak, aby som videl, kam šiel. Tam, kam odišiel strach, nezostane nič. Zostanem len ja.“

Pocítil, ako sa mu vracia pokoj, a povedal: „Tak do toho, starena.“

„Vraj starena!“ zhíkla. „Máš odvahu, to ti nemožno uprieť. Nuž, veď ešte uvidíme, kto z koho, mladý pánko.“ Sklonila sa k nemu, stíšila hlas takmer do šepotu: „V ruke, ktorú si zasunul do kazety, pocítiš bolesť. Bolesť. Ale pozor! Ak ruku vytiahneš, tvojho krku sa dotkne gom džabár – smrť bude rýchla ako švihnutie katovej sekery. Vytiahni ruku a vezme si ťa gom džabár! Rozumieš?“

„Čo je v tej kazete?“

„Bolesť.“

Autor: Frank Herbert

Titul: Duna

Pôvodný názov: Dune

Preklad: Marína Gálisová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 16 x 23,5 cm

Počet strán: 496

Väzba: Pevná

ISBN 978-80-8159-647-6

Odporúčaná cena: 19.95 eur

Vychádza: apríl 2018

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum