Right menu


Daniel Kalder: Pekelná knižnica

Fascinujúca a súčasne vtipná kniha o nepotlačiteľnej potrebe veľkých i malých diktátorov obšťastňovať svet písaným slovom. Už od čias Rímskej ríše mali diktátori nutkanie písať knihy. Ale až v dvadsiatom storočí došlo priam k erupcii tejto diktátorskej obsesie. (vychádza 12. novembra)

Titani tohto žánru ako napríklad Stalin, Hitler, Mussolini, Mao či Chomejní produkovali teoretické diela, duchovné manifesty, básnické zbierky, memoáre, ba občas aj poklesnuté romance ako na bežiacom páse. A nekonečná záplava diktátorskej makulatúry dodnes celkom neopadla.

Daniel Kalder v tejto brilantne a so sarkastickým nadhľadom napísanej knihe hľadá – a nachádza – odpovede na základné otázky tohto literárneho žánru: prečo a ako sa produkovanie písaného slova tohto typu, nazývaného z neznámych dôvodov literatúrou, stalo jedným z kľúčových pilierov diktátorských režimov? Čo odhaľujú tieto diela o diktátorovej duši? Ako môžu knihy a gramotnosť všeobecne, o ktorých pozitívnom vplyve nikto seriózny nepochybuje, spôsobovať toľko zla? Ako je možné, že sú knihy na škodu sveta?

Pekelná knižnica je knihou o knihách tých najkrvavejších diktátorov ľudskej histórie, presvedčených nielen o svojom historickom poslaní, ale aj o svojom talente a spisovateľskej genialite. Tieto knihy vychádzali v miliónových nákladoch, čítali ich povinne i dobrovoľne, povrchne i extaticky milióny ľudí. Drvivá väčšina z nich už nie je ničím iným, než dobovou kuriozitou a nemá ani hodnotu literárneho braku. O to pútavejšie je poprechádzať sa pod erudovaným autorovým vedením týmto literárnym panoptikom.

Recenzie

„Kalder študoval literárne diela diktátorov celé roky a prináša ich sviežu analýzu... V čase, keď sme svedkami nárastu autoritarianizmu na celom svete a hrozní ľudia píšu hrozné knihy, je to veľmi dôležité čítanie.“

Foreign Policy

„Kalder mení nepoživateľné klky na foie gras... Je to mimoriadne zábavná kniha, poučný príbeh o tom, ako dokáže demagogické táranie popliesť aj vzdelanú spoločnosť. “

The Times

„Kalder je intenzívny rozprávač s ľahkým poučujúcim podtónom, vďaka čomu sa však čitateľ neprestáva uškľabovať, hoci aj s vedomím monštruóznosti autorov analyzovaných diel. “

Kirkus Reviews

Úryvok

Keby Stalinova matka neposlala svojho syna do seminára, nikdy by sa nenaučil čítať a nikdy by neobjavil diela Marxa alebo Lenina. Skončil by miesto toho ako opilecký obuvník podobný svojmu otcovi, prípadne ako pouličný gangster v Tbilisi. Šíril by síce zlo, no v neporovnateľne menšej miere.

Autor: Daniel Kalder

Titul: Pekelná knižnica

Podtitul: O diktátoroch, ich knihách a iných literárnych katastrofách

Originálny názov: The Infernal Library

Preklad: Igor Otčenáš

Vydavateľ: Premedia

Edícia: Civilizácia

Rozmer: 15 x 23 cm

Počet strán: 400

Väzba: Pevná

ISBN 978-80-8159-717-6

Odporúčaná cena: 16,95 eur

Vychádza 12. novembra 2019

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum