Right menu


Olivier Lascar: Svet podľa Elona Muska

Táto kniha prináša pohľad na aktivity jedného z najbohatších ľudí sveta z vedeckej perspektívy, ktorá umožňuje realisticky porovnať jeho plány a marketingové bubliny s tým, čo je naozaj technicky zrealizovateľné. (vychádza 4. apríla)

Fenomén Musk sa rozhodne nedá prehliadnuť. Elon Musk totiž sníva vo veľkom, sľubuje ľudstvu, že čoskoro opustí kolísku Zeme a osídli Mars, no a popritom si len tak pre radosť kúpi svoju obľúbenú sociálnu sieť Twitter.

V priebehu niekoľkých rokov sa presadil vo všetkých významných oblastiach súčasnej vedy. So spoločnosťou SpaceX spôsobil revolúciu vo vesmírnom priemysle, ambíciou jeho Tesly sú automobily bez vodičov. Umelú inteligenciu považuje za hrozbu budúcnosti pre ľudstvo, a tak sa jeho neurovedci v Neuralinku pustil aj do prepájania počítačov s našimi mozgami. Okrem toho treba pripomenúť, že má aj nemalý vplyv na vývoj virtuálnych mien.

Dá sa však v tomto veľkom inovačnom prevrate nájsť aj nejaké organizované vedecké myslenie? Aké sú hlavné technické, biologické a počítačové princípy, ktoré Elon Musk posúva na hranicu ich možností? Ktoré problémy ignoruje, pretože predstavujú prekážku jeho futuristickým víziám?

Recenzie

„Olivier Lascar osvetľuje z pohľadu vedy a techniky Muskove projekty a jeden po druhom ich doslova rozpitváva. Ak aj pôsobia všetky viac či menej bláznivo, vzhľadom na osobnosť majiteľa spoločností SpaceX, Tesla a Neuralink ich netreba brať na ľahkú váhu.“

– Sciences et avenir

Autor: Olivier Lascar

Titul: Svet podľa Elona Muska

Podtitul: Génius alebo podvodník? Vedecký pohľad na jeho projekty

Originálny názov: Enquête sur Elon Musk

Edícia: Civilizácia

Preklad: Andrea Černáková

Vydanie: prvé

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 15 x 23 cm

Počet strán: 192

Väzba: pevná

ISBN 978-80-8242-169-2

Odporúčaná cena: 14.95 eur

Vychádza: 4. apríla 2023

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum