Right menu


Lukáš Kovanda: Šťastie je krásna vec…

Kniha predstavuje čarovné zákutia ekonómie, ktoré sa s ňou ale často nespájajú, od krásy až po šťastie. Základom knihy sú rozhovory s poprednými svetovými ekonómami, každý z nich dopĺňajú príspevky, ktoré súvisia s témou daného rozhovoru. (vychádza 14. marca)

Freudov pravnuk George Loewenstein rozpráva o psychologických prístupoch v ekonómii aj o vlastných pochybnostiach, či sa môže vymaniť z tieňa slávneho predka, švajčiarsky ekonóm Bruno Frey o ekonómii šťastia, americký ekonóm Daniel Hamermesh o ekonómii krásy a izraelsko-americký matematik a nositeľ Nobelovej ceny Robert Aumann o politike a teóriách hier, ktoré sa v nej už desaťročia uplatňujú.

Rozhovory dopĺňajú viac ako tri desiatky článkov, medzi nimi nájdete aj tieto témy:

. Chcete byť spokojní? Tak sa o to príliš nesnažte

. Prečo sú krásni ľudia inteligentnejší

. Trinásť minút, ktoré Hitlerovi darovali život

. Prečo má Fidel Castro sedem detí?

. Spôsobila ekonomickú krízu pornografia?

. Desať spôsobov ako prísť o peniaze

Lukáš Kovanda (1980) je ekonóm a novinár, pôsobí ako hlavný analytik časopisu Týden, vedie think-tank Prague Twenty a prednáša na Vysokej škole ekonomickej v Prahe. Pod názvami Príbeh dokonalej búrky a Príbeh dlhovej smršte vydal dve knihy rozhovorov s poprednými svetovými ekonómami, vrátane viacerých nositeľov Nobelovej ceny. Popularizácii ekonómie venoval knihu Prečo je vzduch zadarmo a panenstvo drahé (Premedia, 2013) aj svoju najnovšiu knihu, ktorá v slovenčine vychádza pod názvom Šťastie je krásna vec…

Recenzie:

Prečo úspešní muži musia byť pekní a krásne ženy nemusia byť múdre

Šťastie je krásna vec...

Zbavte sa predsudkov o ekonómii

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum, ABC knihy

Autor: Lukáš Kovanda

Titul: Šťastie je krásna vec…

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 14 x 20,5 cm

Počet strán: 144

Väzba: Mäkká

ISBN 978-80-8159-068-9

Odporúčaná cena: 9.95 eur

Veľkoobchodná distribúcia: Partner Technic

Kniha vychádza: 14. marca 2014

Úryvok z knihy

"Adolescenta veľmi citovo zasiahne, keď príde na to, že ho priateľka podvádza," uvádza v rozhovore Freudov pravnuk George Loewenstein. "Hovorí si, že už nikdy nenájde také dievča, že sa už nikdy nezamiluje a tak ďalej, niekto to dokonca dotiahne k samovražde alebo k pokusu o ňu. Starší, duševne zrelší muž, ktorého žena podvedie, bude mať rovnaké pocity: tiež si bude hovoriť, že sa už nikdy nebude cítiť dobre, nikdy sa nezamiluje... Väčšina starších už však niečím takým v živote prešla, takže im kognitívna, rozumová časť mozgu napovie, že už sa z toho niekedy dostali a najskôr sa z toho dostanú aj teraz. Aj keď im emócie hovoria, že už „nikdy“, rozum hovorí, že „niekedy“ pravdepodobne áno. Uvedomovať si to, nezostať úplne v zajatí citov, to je pre mňa znakom duševnej vyspelosti." (viac v prílohe)

stastie_uryvok.pdf 724,98 kB