Right menu


Louise Penny: Tak vchádza svetlo

Detektívny román inšpirovaný piesňami Leonarda Cohena a kanadskou históriou je slovenskou premiérou päťnásobnej držiteľky prestížneho ocenenia Agatha Award. Kniha je vyvrcholením príbehov hlavného inšpektora Armanda Gamachea.

Dostupné aj ako e-kniha

Louise Penny sa nechala inšpirovať jednou z najbizarnejších kanadských rodín, ako aj napätím medzi Québecom a zvyškom krajiny. Paralelným príbehom vyšetrovania záhadnej vraždy je situácia s rozpadajúcim sa tímom hlavného inšpektora, ktorý sa po nevydarenom policajnom zákroku ocitá v troskách. Dá sa zachrániť akýkoľvek vzťah, keď sa zdá, že nikto okrem vás už o to nestojí?

Za úspechom detektívnej série o inšpektorovi Gamacheovi je hneď niekoľko faktorov. Rýchle sa ukázal omyl vydavateľov, že nikoho nebude zaujímať kanadský vidiek či detektív s usporiadaným životom. Príbehy sú vystavané na silných postavách, veľmi dôležitá je atmosféra. Napriek tomu, že sa odvíjajú od vrážd, v jej románoch chýba samoúčelné násilie. Vychádzajúc z klasických príbehov Agathy Christie sa aj prípady inšpektora Gamachea zameriavajú na hádanky, ktorých rozuzlenie príde vždy až na konci.

O autorke

Louise Penny (1958) je kanadská rozhlasová moderátorka a autorka detektívok. Päťnásobná držiteľka Agatha Award si na svoj úspech musela počkať, pätnásť rokov bola závislá na alkohole a jej literárna kariéra začala až vtedy, keď svoj prvý román poslala do anonymnej súťaže. Odvtedy prakticky každý rok vyšiel nový román v sérii, ktorá z Louise Penny urobila jednu z najväčších hviezd súčasnej kanadskej literatúry. S manželom žijú na vidieku v provincii Québec južne od Montrealu.

Recenzie

Tak vchádza svetlo je kanadská severská krimi

Keď svetlo vyjde z tieňa

„Najnovší román Louise Penny vychádza v ústrety aj čitateľovi, ktorý ju doteraz nepoznal. Nestratí sa vo vidieckom prostredí a pravdepodobne nájde novú obľúbenú autorku. Je až taká dobrá.”

USA Today

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum, ABC knihy

Autor: Louise Penny

Titul: Tak vchádza svetlo

Edícia: Labyrint

Séria: Inšpektor Gamache

Originálny názov: How the Light Gets In

Preklad: Marína Gálisová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 16 x 23,5 cm

Počet strán: 360

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-072-6

Odporúčaná cena: 13.95 eur

Vychádza 15. apríla 2014

Úryvok z knihy

Až do tejto chvíle si Lacostová neuvedomila, ako nadšene sa svorka vrhá na svojich vlastných členov. Alebo im aspoň odmieta pomôcť.
Pozrela na Gamachea, ktorého pevný pohľad spočíval na nervóznom agentovi, a vedela, že presne o to teraz šéfovi ide. Skúša ich. Skúša ich lojalitu. Oddelil jedinca od svorky a čaká, či mu niekto príde na pomoc.
Nikto.
Isabelle Lacostová si trochu vydýchla. Hlavný inšpektor Gamache tu stále velí.
Gamache ďalej hľadel na agenta. Ostatní sa začali hniezdiť. Jeden sa dokonca zdvihol a mrzuto prehodil: „Mám robotu.“
„Sadnite si,“ zavelil šéf, no nepozrel naňho. Muž dopadol na stoličku ako kameň.
Gamache čakal. Stále čakal.
„Désolé, patron,“ ospravedlnil sa napokon agent. „Toho podozrivého som ešte nevypočul.“ (pokračovanie v prílohe)