Right menu


Stig Sæterbakken: Cez noc

Stig Sæterbakken bol nórsky spisovateľ s blízkym vzťahom ku Slovensku, ktoré sa dostalo aj do jeho posledného románu Cez noc. Temný a mučivý príbeh, v ktorom nájdeme časti snov, rozprávok aj hororových príbehov, skúma tajomné hĺbky smútku a lásky. (vychádza 27. novembra)

Dostupné aj ako e-kniha

Karlova rodina sa vďaka romániku s oveľa mladšou Monou otrasie v základoch, a keď už sa zdá, že sa všetko predsa len vráti do starých koľají, osud zasiahne opäť: vezme si jeho syna. Vtedy sa na scéne objaví Karlov priateľ, ktorý mu povie o záhadnom dome na Slovensku. Ľudia, ktorí si za vstup zaplatia, sa tam stretnú so svojím najväčším strachom, čo ich buď zabije, alebo znovuzrodí. Zúfalý otec za sebou spáli mosty a vydáva sa na neistú cestu naprieč Európou, len s chabou nádejou, že v záhadnom dome nájde, čo nenávratne stratil. Kráča nocou vlastného života a chce ju prečkať. Prejsť cez noc...

Stig Sæterbakken (1966 – 2012) odišiel zo sveta dobrovoľne na vrchole svojej spisovateľskej kariéry a na prahu svetového úspechu. Nórsky autor básnických, prozaických aj esejistických kníh patril k najvýraznejším postavám svojej generácie.

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, artforum, abc knihy

Autor: Stig Sæterbakken

Titul: Cez noc

Edícia: Nová próza

Originálny názov: Gjennom natten

Preklad: Miroslav Zumrík

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 13 x 20 cm

Počet strán: 240

Väzba: pevná

ISBN 978-80-8159-146-4

Odporúčaná cena: 10.95 eur

Vychádza 27. novembra 2014

Recenzie

Relácia o románe v Krajine kníh

Nórsky román, v ktorom hrá hlanvú úlohu Banská Bystrica

Za vstup na Slovensko sa platí

Úryvok z prvej kapitoly

Smútok má toľko podôb. Je ako svetlo, ktoré niekto zažína a zháša. Človek je smutný a je to neznesiteľné, vzápätí smútok zmizne – práve preto, lebo je neznesiteľný, lebo nemôže trvať bez prestávky. Tak sa strieda plnosť a prázdnota. Tisíckrát za deň som zabudol, že Ole-Jakob je mŕtvy. Tisíckrát za deň som si na to spomenul. Ani jedno pomyslenie sa nedalo zniesť. Zabudnúť naňho bolo to najhoršie, čo som mohol urobiť. Rovnako spomínať si naňho. Chlad, ktorý prichádza a odchádza. Nikdy teplo. Iba chlad a neprítomnosť chladu. Akoby som stál chrbtom k moru a členky mi zalievala ľadová voda. Vlna sa stiahla. A prišla ďalšia. (pokračovanie v prílohe)