Right menu


Anne-Marie O'Connorová: Dáma v zlatom

Za koľkými obrazmi sa skrýva toľko vášne a lásky, ale aj toľko tragédií? Fascinujúci príbeh diela Gustava Klimta a jeho modeliek, s ktorými si dejiny zahrali krutú hru (kniha vychádza 17. júna, rovnomenný film prichádza do slovenských kín o týždeň neskôr)

Dostupné aj ako e-kniha

Katalóg jeseň-zima 2015

Gustav Klimt patrí k najvýraznejším zjavom svojej doby a tento príbeh by bol výnimočný aj vtedy, keby končil dátumom jeho smrti. On však pokračuje takým nezvyčajným tempom a smerom, až by si mnohí protagonisti radšej priali, aby sa nikdy nestali jeho súčasťou.

Obraz Adele Blochovej-Bauerovej patrí k najvýznamnejším dielam moderného umenia. Jeho autorom je charizmatický muž s množstvom vzťahov aj nemanželských detí, žena na obraze pochádza z vyšších kruhov a jej židovská krv zohrá v celom príbehu oveľa väčšiu úlohu, než by si ktokoľvek na začiatku minulého storočia vedel predstaviť.

Autorka knihy zachytáva viac než sto rokov dramatického živote strednej Európy a Viedne, ktorou sa prehnali umelecké avantgardy, ale aj nacisti a povojnové roky sa niesli v znamení budovania mýtu o Rakúsku ako prvej Hitlerovej obeti. Kruté dejiny zmietli časť jej obyvateľov a s nimi aj všetko, čo kedy mali, vrátane vzácnych umeleckých diel, ktorých vznik ako mecenáši moderného umenia podporovali.

Kniha opisuje príbeh Gustava Klimta, jeho osudových žien a potomkov, ale aj boj Adelinej netere Marie Altmannovej o navrátenie ukradnutých obrazov a osudy desiatok významných osobností európskeho kultúrneho života, ktorých životy sa pretli za nečakaných okolností.

Film inšpirovaný týmto príbehom je v slovenských kinách od 25. júna.

O autorke

Anne-Marie O'Connorová vyštudovala maľbu, promovala na Kalifornskej univerzite v Berkeley. Pracovala ako zahraničná reportérka pre Reuters, pokrývala vojnové konflikty v Nikaragui, Guatemale, Peru, či prevrat na Haiti a v iných krajinách. Dvanásť rokov pracovala v redakcii Los Angeles Times, venovala sa politickým aj kultúrnym témam. Obe oblasti sa stretli v príbehu Marie Altmannovej a dlhej a komplikovanej histórii diel Gustava Klimta.

Pálenica Borisa Filana venovaná knihe Dáma v zlatom

Autor: Anne-Marie O'Connorová

Titul: Dáma v zlatom

Podtitul: Strhujúci príbeh majstrovského diela Gustava Klimta Portrét Adely Blochovej-Bauerovej

Originálny názov: The Lady in Gold

Preklad: Igor Otčenáš

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 15 x 21 cm

Počet strán: 464

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-230-0

Odporúčaná cena: 15.95 eur

Vychádza 17. júna 2015

Kníhkupectvá:Panta rhei, Martinus, Gorila, artforum