Right menu


Akram Ajlisli: Kamenné sny

Po uverejnení románu Kamenné sny, v ktorom líči protiarménske pogromy v Baku, boli Ajlislimu odňaté štátne vyznamenania a jeho knihy sa verejne pálili na uliciach. Román privádza čitateľa do Azerbajdžanu na sklonku Sovietskeho zväzu, do obdobia pogromov v Sumgaite a Baku. (vychádza 1. novembra)

Herec Sadaj Sadygly, pýcha azerbajdžanského divadla, sa stáva svedkom útoku na neznámeho Arména. Pri pokuse obrániť ho utrpí ťažké zranenia a je prevezený do nemocnice. Tu spomína na mladosť, ktorú strávil v dedine Ajlis. Pred očami čitateľa tak vyvstáva obraz malebného kúta zeme, kde kedysi Arméni a Azerbadžanci nažívali v mieri. V paralelnom rozprávaní sa objavujú aj zmienky o pogrome, ktorý v roku 1919 Turci spáchali na arménskom obyvateľstve oblasti.

O autorovi

AKRAM AJLISLI, vlastným menom Akram Nadžaf oglu Naibov, je azerbajdžanský spisovateľ a prekladateľ. Narodil v roku 1937 v dedine Ajlis, ktorá sa nachádza v Nachičevanskej autonómnej republike – azerbajdžanskej exkláve. Je autorom viacerých lyricky ladených románov a poviedok. Dej mnohých z nich je zasadený práve do Ajlisliho „malej vlasti“. V preklade do slovenčiny vyšla zbierka próz Ľudia a stromy (1981). Do azerbajdžančiny preložil diela A. Čechova, I. Turgeneva, G. Márqueza a iných. Za jeho snahy o zmierenie Arménov a Azerbajdžancov bol Ajlisli v roku 2014 medzinárodnou skupinou profesorov a rektorov univerzít navrhnutý na Nobelovu cenu za mier.

Kamenné sny ako rekviem, lebo už nie sú ani hroby

Napísal o Azerbajdžancoch, že zabíjali aj oni. V Baku ho za to nenávidia

Úryvok z knihy

– Pán doktor, drahý pán doktor... zabili ho. Aký to človek, a oni ho za bieleho dňa zbili, zničili. Jerevanskí Azerbajdžanci to spra­vili, pán doktor, jerazovia. Zo päť, šesť chlapov, jerazov... Sukini synovia, títo utečenci, vôbec si nevážia ľudí, pán doktor. Ani herci pre nich nič neznamenajú, ani básnici, ani spisovatelia. Stačí, ak sa povie, že niekto je Armén, a je to. Hneď ho zhodia na zem a rozdupú ako divé zvery. Na kusy ho potrhajú, nikto sa nesmie čo i len priblížiť... Hovorím im: nebite ho, ten muž predsa nie je Armén, je to náš človek, syn nášho národa, jeho hrdosť a svedomie. Myslíte, že ma vypočuli?! Ani mi nedovolili, aby som sa predstavil.

Autor: Akram Ajlisli

Titul: Kamenné sny

Preklad: Nina Cingerová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 13 x 20 cm

Počet strán: 144

Väzba: brožovaná

ISBN 978-80-8159-353-6

Odporúčaná cena: 8.95 eur

Vychádza 1. novembra 2016

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum