Right menu


Jean-Michel Guenassia: Valčík stromov a oblohy

Marguerite je mladé dievča dusiace sa obmedzeniami končiaceho sa 19. storočia. Žije so svojím otcom – lekárom Paulom Gachetom – v Auvers-sur-Oise pri Paríži a sníva o tom, že bude maliarkou. Vo chvíli, keď plánuje útek do Ameriky však za jej otcom počas dusného leta prichádza Vincent van Gogh. (vychádza 1. mája)

Dostupné aj ako e-kniha

Marguerite sa zamiluje a Jean-Michel Guenassia nám vo svojom najnovšom románe odhaľuje prekvapivý príbeh ich lásky.

Čo ak doktor Gachet nebol verným a obetavým priateľom impresionistov, ale skôr márnomyseľným oportunistom? A čo ak jeho dcéra bola vášnivou a zamilovanou mladou ženou? Čo ak Vincent van Gogh vôbec nespáchal samovraždu? A čo ak sú niektoré z jeho obrazov vystavené v Muséed’Orsay falzifikátmi?

Guenassia sa pýta a pôsobivým spôsobom hľadá odpovede v dobových dokumentoch a v prežívaní dospievajúcej ženy. Okrem portrétu jednej zakázanej lásky čitateľom ponúka aj príbeh konca storočia a obrovských zmien, ktoré predznamenávajú novú éru.

Rovnako ako vo svojom najznámejšom diele Klub nenapraviteľných optimistov autor prepája silný príbeh s dokumentárnym základom. Oživuje tým najplodnejšie obdobie impresionizmu a vrhá nové svetlo na umelcove osudové dni.

O autorovi

Jean-Michel Guenassia sa narodil v roku 1950 v Alžírsku, ktoré zohráva dôležitú úlohu aj v „románe jeho života“, úspešnom Klube nenapraviteľných optimistov. Opustil kvôli nemu kariéru scenáristu a dramatika a takmer sedem rokov sa venoval iba písaniu. Za román získal Prix Goncourt des Lycéens a ďalšie významné ceny. Okrem neho napísal ďalšie štyri romány, najnovší z nich je Valčík stromov a oblohy o osudovej láske Vincenta van Gogha.

Úryvok

Z tašky vytiahne štetce, paletu a tuby s farbami. Nevidím, ako si ich mieša, ani to, čo začal maľovať. Vidím len, že plátno sa začalo zafarbovať. Akoby bol k nemu prikovaný, nepozerá sa okolo, akoby si všetko zapamätal alebo akoby vedel, čo bude maľovať. Farby nanáša priamo, ani sa nepozerá na paletu alebo teda určite nehýbe hlavou. Prekvapuje ma jeho rýchlosť. Farbu na plátno nenanáša jemne, ako sa to zvyčajne robí, ale nervózne, akoby v ruke držal bič, ktorým mláti jednu vrstvu za druhou, vyzerá, že sa ponáhľa, pohybuje sa trhane. Na priamom slnku sa musí variť, neverím, že by mu klobúk poskytol taký tieň, zdá sa, že ho teplo nijako nevyrušuje. Z času na čas si utrie čelo rukávom košele. Odstúpi od plátna, aby si ho pozrel z diaľky, nehýbe sa, ale nikdy sa nepoobzerá. Možno nakoniec maľuje niečo úplne iné, niečo, čo má v hlave, a nie pole, ktoré má pred sebou.

Guenassia: Chcel som spochybniť legendu o prekliatom umelcovi

Smäd po živote, hlad po láske

Autor: Jean-Michel Guenassia

Titul: Valčík stromov a oblohy

Originálny názov: La valse des arbres et du ciel

Edícia: Tichá voda

Preklad: Aňa Ostrihoňová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 13,5 x 20,5 cm

Počet strán: 232

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-489-2

Odporúčaná cena: 12.95 eur

Vychádza: 1. mája 2017

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus. Gorila, Artforum

Pozvánka na knižný festival Brak