Right menu


Erlend Loe: Inventúra

Najnovší román nórskeho spisovateľa predstavuje azda najsilnejšiu postavu od románu Doppler. Zdanlivo slabá žena s citlivou dušou sama netuší, čo v nej drieme. Starnúca poetka Nina Faber nikdy nezapadla, v sedemdesiatych ro­koch nerevoltovala a ešte aj alkoholu prepadla, až keď to prestalo byť medzi jej kolegami populárne. (vychádza 10. decembra)

Po dlhšom pobyte v Istanbule sa rozhodne vydať novú básnickú zbierku. Žije v strachu z reakcie čitateľov a keď vyjdú nelichotivé recenzie, jej pohár trpezlivosti pretečie a vezme veci do vlastných rúk. Rozhnevanú poetku na jej ťažení nedokáže zastaviť nik. Nastal čas splatiť dlhy.

O autorovi

Erlend Loe (1969) je jeden z najprekladanejších nórskych autorov. Populárny je vďaka humorným a niekedy naivným románom, hoci sa v jeho príbehoch časom objavili aj temnejšie tóny. Je autorom niekoľkých kníh pre deti a desiatich románov pre dospelých. Tieto svety sa v jeho knihách prelínajú, problém dospieť majú najmä mužské postavy. V slovenčine okrem Inventúry vyšli jeho romány Naivne.Super a Doppler, pripravujeme vydanie jeho voľného pokračovania s názvom Kamióny Volvo.

Recenzie:

Inventúra literárnej kritiky

Po negatívnych recenziách je dobré zájsť za ich autormi

Autor: Erlend Loe

Titul: Inventúra

Originálny názov: Vareopptelling

Preklad: Jozef Zelizňák

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 12 x 19 cm

Počet strán: 136

Väzba: brožovaná

ISBN 978-80-8159-029-0

Odporúčaná cena: 8.95 eur

Vychádza 10. decembra 2013

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum, ABC knihy

Ukážka z románu

Prejde niekoľko metrov a zazvoní pri dverách psychológa Larsa Grima. Chodí k nemu, odkedy skončil školu v roku 1974. Už štyri desaťročia kráčajú bok po boku v dobrom aj v zlom. Ich vzťah nebol vždy taký platonický, ako by sa na psychológa s pacientkou patrilo. To sa stáva. Nina nemá dohodnutú konzultáciu, spolieha sa na to, že k Larsovi už veľa pacientov nechodí. Aj on má problémy s alkoholom. Väčšinu dňa presedí v kancelárii a prehráva si platne. Občas ho navštívi nejaký starý pacient a nechá mu presne toľko peňazí, koľko Lars potrebuje, aby prežil. (pokračovanie v prílohe)