Right menu


Jiřina Prekopová: Rodina žije z lásky

Najnovšia kniha známej psychologičky vychádza z jej dlhoročnej praxe ako aj zo skúseností s projektom Škola lásky v rodine. Hoci sa dnes rozpadá oveľa viac rodín ako v minulosti, nemusí to tak byť. Dôvody problémov sú rozmanité, podľa autorky je hlavnou príčinou to, že sme zabudli na zákony lásky. (vychádza 12. februára)

Vo svojej knihe predstavuje desať prikázaní, aby láska v rodine mohla prekvitať. Vychádzajú z prirodzených zákonov života, akými je rešpektovanie rodičov, ale aj poradia narodenia detí. Každý člen rodiny by mal mať miesto v jej systéme, ako aj príležitosť vyjadriť tvárou v tvár akékoľvek pripomienky.

Nápad na jej napísanie knihy vznikol po prednáške, kde rozprávala o nezmyselnosti telesných trestov, ako aj o tom, aké kruté je deti trestať odopieraním lásky. V priebehu času sme zabudli na najužitočnejšie pravidlá harmonického spolužitia a aj keď sme sa ich nenaučili od svojich rodičov, môžeme sa k nim vrátiť. Autorka ukazuje, ako konflikty pomocou empatie spracovať a premeniť na vzájomnú lásku.

Jiřina Prekopová (1929), česko-nemecká psychologička, ktorá sa mohla naplno svojej téme venovať až v emigrácii. Pracovala s postihnutými deťmi, autistami a až do dôchodku na oddelení vývinových porúch na detskej klinike v Stuttgarte. Je autorkou viacerých publikácií, z nich najznámejšia je Malý tyran. Jeden z jej najnovších projektov je zameraný na obnovu lásky v rodine a podporu pozitívneho rodičovstva, ktoré odmieta ponižovanie, fyzické tresty, manipuláciu, prehnanú starostlivosť a ďalšie nežiaduce javy. Inštitúty Jiřiny Prekopovej boli založené po celom Nemecku, vo Viedni, Aténach, v Mexico City a ďalších mestách.

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum, ABC knihy

Titul: Rodina žije z lásky

Podtitul: Pravidlá pre láskyplné spolužitie

Originálny názov: Familie lebt von Liebe

Autor: Jiřina Prekopová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 140 x 205 mm

Počet strán: 144

Väzba: Mäkká

ISBN 978-80-8159-059-7

Odporúčaná cena: 9.95 eur

Kniha vychádza: 12. 2. 2014

Systematický poriadok v rodine (úryvok)

Spoločným menovateľom všetkých zbytočných konfliktov je, že v zárodku zmaria akékoľvek úsilie o dobré spolužitie v rodine. Akoby už nejestvovala rieka, len silný prúd, ktorý strhne lásku so sebou a celkom ju zničí. Právom každého člena rodiny je príslušnosť k rodine. V rodinnom kruhu má každý člen určité postavenie, ktoré musia všetci členovia rešpektovať. Musia dodržiavať aj poriadok v rodinnom systéme. (pokračovanie v prílohe)

rodina_ukazka.pdf 223,32 kB