Right menu


Správa o stave duše (rozhovory)

„Doba je taká, že motivuje ľudí k ideálnemu sebaobrazu. Vyrába však narcistické a hraničné poruchy osobnosti v miere, aká tu azda ešte nebola.“ Psychiater a psychoterapeut Pavel Černák prešiel počas svojej dlhoročnej praxe všetky psychiatrie na Slovensku a liečil stovky ľudí s duševnými problémami. V Správe o stave dušerozpráva o tom, ako vyzerala starostlivosť o duševné zdravie v minulosti a ako vyzerá dnes. (vychádza 5. novembra)

Hovorí o javoch, ktoré sprevádzajú život súčasného človeka. Približuje najčastejšie duševné choroby našej spoločnosti: depresie, závislosti a psychózy. Opisuje, ako dnes prežívame vzťahy, sex, ako vychovávame deti či ako čelíme vlastnému i okolitému zlu.

Radí, ako si ho uchovať duševné zdravie, ale aj ako rozoznať, že nastal čas na zásah odborníka. Verí, že väčšina ľudí má dostatok schopností na to, aby sa udržali psychicky fit.

„Keby sme všetkých posielali k terapeutom, budovali by sme ideálny svet. A to je pasca. Človek sa má o seba starať aj v tom, že zvláda bežné výkyvy vlastnými silami. A terapeuta vyhľadá vtedy, keď je zakliesnený, trpí, má úzkosti či depresie.“

Pavel Černák (1952), psychiater a psychoterapeut, absolvoval v roku 1976 Lekársku fakultu UK a odvtedy pôsobí v Psychiatrickej nemocnici PhilippaPinela v Pezinku. V roku 1991 založil psychoterapeutické oddelenie a stal sa jeho primárom, od roku 1992 je riaditeľom nemocnice. Pedagogicky pôsobí na Slovenskej zdravotníckej univerzite a Trnavskej univerzite. Bol podpredsedom výboru Psychiatrickej spoločnosti SLS, predsedom Slovenskej psychoterapeutickej spoločnosti a vedie Slovenský inštitút pre vzdelávanie v psychoterapii. Je aj predsedom Slovenského inštitútu psychodynamickej psychoterapie.Trinásť rokov bol hlavným odborníkom MZ SR pre psychiatriu. Stál pri zrode Ligy za duševné zdravie. Je šéfredaktorom odborného časopisu Psychiatria-Psychoterapia-Psychosomatika a hlavným editorom publikácie Samovražda (GrifisPrint 2014). Venuje sa individuálnej psychoterapii úzkostných a depresívnych porúch. Je ženatý a má dve dcéry.

Úryvok z knihy

Rozhovor ku knihe

Duševné zdravie je krehký tovar (recenzia)

Rozhovor v banskobystrickom Artfore so psychiatrom Michalom Patarákom

Autori: Denisa Gura Doričová, Pavel Černák

Titul: Správa o stave duše

Podtitul: Rozhovory Denisy Gura Doričovej so psychiatrom Pavlom Černákom

Edícia: Rozhovory

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 14 x 20,5 cm

Počet strán: 168

Väzba: brožovaná

ISBN 978-80-8159-684-1

Odporúčaná cena: 10.95 eur

Vychádza: 5. novembra 2018

Úryvok z knihy