Right menu


Sk

Cynická obluda: Čím horšie, tým lepšie

Všelijako sa dá listovať v dobe, ktorú sme všetci spoločne, v tejto malebnej krajine na hornom výbežku Karpatskej kotliny, prežili. Môžete si prechádzať sedem rokov staré noviny, keď sa vám chce. Alebo sa ňúrať v grafoch a štatistikách, ak máte dojem, že váš život nie je dostatočne nudný. Ale nič z toho tak dokonale a autenticky nezachytí tú tupotu, ktorou sme boli obklopení, ako vtipy, na ktorých sme sa po celý čas priebežne smiali. (vychádza 5. novembra)

Frank Herbert: Spasiteľ Duny

Román o tom, aká je cena víťazstva... a cena vojny. Pokračovanie slávneho románu Duna je viac ako fantasy, viac ako sci-fi: jedinečne výstižná analýza moci a jej dôsledkov pre jednotlivca. Dvanásť rokov po tom, čo pokoril Harkonnenovcov, vládne Paul Atreides ako imperátor celému známemu vesmíru. No jeho víťazstvo má obrovské následky. (vychádza 1. novembra)

Irvin D. Yalom: Liečba Schopenhauerom

Philip bol pacient, ktorému renomovaný psychoanalytik Julius Hertzfeldt pred dávnymi rokmi nedokázal pomôcť a vyliečiť ho zo závislosti od sexu. Ich životné cesty sa opäť pretnú v čase, keď je Julius náhle konfrontovaný s vlastnou smrteľnosťou a ochorenie, ktorému čelí, ho prinúti klásť si otázky o význame svojho života. (vychádza 7. októbra)

Motivačný diár Cynickej obludy 2020

Najzábavnejší diár, aký kedy táto krajina na svojich prsiach mohutných nosila a nadájala, vychádza aj tretí rok po sebe! Prečo? Lebo Motivačný diár Cynickej obludy je každým rokom lepší a tisíce nadšených občanov sa už nevedeli dočkať, ako ho budú môcť darovať svojim úhlavným priateľom, najbližších nepriateľom a predovšetkým sami sebe. (vychádza 7. októbra)

Timothy Snyder: Čierna zem (druhé vydanie)

Je ešte možné o holokauste, tejto zdanlivo uzavretej kapitole ľudských dejín, povedať niečo nové? Kniha amerického historika to robí nielen preto, že si podrobnejšie všíma environmentálne pozadie nacistickej ideológie a premeny jej ústredných cieľov, ale aj preto, že vidí naliehavú paralelu so súčasnosťou, keď sa klimatické zmeny premietajú do svetovej politiky. (vychádza 4. septembra)

Ingar Johnsrud: Nesiem svoj kríž

Muža, ktorý pracuje pre nórsku vládu, nájdu mŕtveho v osloskej autoumyvárni. Niekto ho strelil do genitálií a nechal vykrvácať. O pár dní nato zmizne novinárka pátrajúca po jeho tajomstvách. Zaujímala sa aj otca inšpektora Fredrika Beiera. Telá sa začnú kopiť a Beier nevie, komu sa dá ešte veriť. (vychádza 20. augusta)

Alexandra Senfft: Bolestivé mlčanie

Niekoľko rokov po smrti svojej matky sa Alexandra Senfftová rozhodla napísať o svojej rodine. Jej dedo bol Hanns Ludin, vysokopostavený dôstojník SA, ktorý pôsobil počas druhej svetovej vojny ako Hitlerov vyslanec na Slovensku. (vychádza 31. júla)

Gard Sveen: Medveď

Tri desaťročia po procese niekto zavraždí Arvida Storholta, najznámejšieho nórskeho špióna, ktorého zatkli a odsúdili v roku 1987. Krátko predtým pochovajú v Enebakku telo neznámej ženy, ktorú objavil v neďalekom jazere mladý Poliak. Jedno je isté, ležala v ňom už dlho. (vychádza 20. júna)

Minimalizmus: Ako zmysluplne žiť

Čo a predovšetkým koľko toho potrebujeme na to, aby sme viedli naplnený život? Veľký dom, luxusné auto a drahé dovolenky? Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus žili americký sen a napriek tomu boli nespokojní. Z nadobudnutého majetku sa nedokázali dlho tešiť, ich dni boli plné prchavých pôžitkov a zážitkov a o energiu ich oberali plytké či deštruktívne vzťahy. (vychádza 30. mája)

Jørn Lier Horst: Zadná izba

Keď náhle umiera bývalý minister zahraničných vecí Bernhard Clausen, zavolá si inšpektora Wistinga samotný generálny prokurátor. V chate špičkového politika sa totiž po jeho smrti niečo našlo. Niečo, čo je v absolútnom rozpore s tým, ako Clausen žil a pracoval. (vychádza 25. apríla)

Edward Glaeser: Triumf mesta

Jeden z najvýznamnejších ekonómov mesta prichádza s prelomovou knihou, ktorá mení naše nazeranie na mestá. Amerika by bez veľkých miest nebola Amerikou, ale napriek tomu majú veľkomestá zlú povesť: hovorí sa o nich, že sú špinavé, chudobné, nezdravé a škodia životnému prostrediu. Je to však pravda? (vychádza 7. novembra)

Jakub Drábik: Fašizmus

Za fašistov už boli označení takmer všetci. Termíny „fašizmus“ a „fašista“ patria k najpoužívanejším termínom druhej polovice 20. storočia a okrem iného v našom slovníku plnia funkciu univerzálnej nadávky. Historik Jakub Drábik vo svojej knihe objasňuje, čo fašizmus v skutočnosti je, ako ho definovať, koho možno za fašistu označiť, ako sa fašizmus navonok prejavuje i čo z toho všetkého vyplýva. (vychádza 30. októbra)

Jared Diamond: Otrasy. Ako národy riešia svoje krízy

Jared Diamond ako autor bestsellerov Osudy ľudských spoločností a Kolaps zmenil naše chápanie vzostupov a pádov ľudskej spoločnosti. Svoju monumentálnu trilógiu zakončuje dielom Otrasy: Ako národy riešia svoje krízy, v ktorom vysvetľuje, akým spôsobom sa niektoré národy dokázali vyrovnať s krízami a prečo dokázali prijať selektívne zmeny. (vychádza 10. januára)

Francis Fukuyama: Identita

Pred piatimi rokmi Francis Fukuyama napísal, že americké inštitúcie upadajú, pretože ich stále viac ovládajú silné záujmové skupiny. O dva roky sa jeho predpoveď vyplnila, keď sa k moci dostali viacerí politickí outsideri, ktorých ekonomický nacionalizmus a autoritárske sklony ohrozujú celý svetový poriadok. (vychádza 24. septembra)

David Wallace-Wells: Neobývateľná Zem

Je to horšie, oveľa horšie, ako si myslíte. Pomalosť zmeny klímy je rozprávka, zrejme rovnako zhubná ako tá, podľa ktorej sa klíma vôbec nemení. Ak vaša úzkosť pramení len zo strachu z narastajúcej hladiny morí, je to sotva vrchol ľadovca hrôz, ktoré už možno počas svojho života zažijú dnešní tínedžeri. (vychádza 26. augusta)

Horst a Enger: Bod nula

Bod nula je prvým dielom série prípadov inšpektora Alexandra Blixa a novinárky Emmy Rammovej, ktorý napísali títo dvaja škandinávski autori spoločne. Kniha sa stretla s veľkým ohlasom čitateľov a v Nórsku už vyšla aj ich druhá spoločná kniha Dymová clona, ktorej slovenský preklad pripravujeme. (vychádza 31. júla)

Joseph Roth: Leviatan a iné prózy

Tri novely Josepha Rotha, predstavené v tejto knihe, vychádzajú v slovenčine prvýkrát. Ich spoločnou črtou sú isté nadčasové morálne posolstvá, ktoré sa autor snažil sprostredkovať. (vychádza 17. júla)

Tim Marshall: Zomrieť pre vlajku

Tisíce rokov nás vlajky sprevádzajú ako symboly našej hrdosti, našich nádejí a našich snov. Mávame s nimi, pálime ich, pochodujeme pod ich farbami, oslavujeme športové úspechy. A umierame pre ne aj v 21. storočí. (vychádza 5. júna)

Scott Galloway: Veľká štvorka

Amazon, Apple, Facebook a Google sú štyri najvplyvnejšie spoločnosti na našej planéte. Podarilo sa im to nielen vďaka technológiám a talentu. Každá z nich oslovuje naše inštinkty a evolučné potreby, čo dokážu skvele využiť – Amazon prebúdza pravekého lovca a zberača, Apple rozmnožovací pud, Facebook naše nutkanie byť milovaný a Google naše volanie po bohu, pretože na všetko pozná odpoveď.

Karen Kingstonová: Zbavte sa neporiadku s feng šuej

Karen Kingstonová je uznávaná expertka na očistu priestoru a feng šuej. Rodená Angličanka, ktorá prežila dvadsať rokov na Bali, sa preslávila svojou knihou o zbavení sa nadbytočných vecí, vďaka čomu získame nielen priestor a čas, ale aj novú energiu.