Right menu


Jørn Lier Horst: Súmrak

Stavern 1983: Blížia sa Vianoce a husto sneží. Williamovi Wistingovi, mladému ambicióznemu policajnému strážnikovi, sa prednedávnom narodili dvojičky. Počas bankovej lúpeže sa náhle ocitne v centre dramatických udalostí. Vyšetrovania sa ujmú jeho skúsenejší kolegovia. (vychádza 25. apríla 2017)

Dostupné aj ako e-kniha

Keď ho kamarát požiada o priateľskú službu, nečakane sa dostane na stopu iného zločinu. Nielenže ide o nevyriešenú vraždu, ale navyše o nej doteraz nikto nič nevedel. V stodole, ktorú nik nepoužíva, stojí staré auto s dierami po guľkách. A mnohé naznačuje, že šofér odtiaľ nevyviazol živý.

Prípad bude mať dopad na to, ako sa bude vyvíjať Wistingov policajný inštinkt. Bude ho formovať po zvyšok jeho kariéry a mnohé ho naučí. Okrem iného aj to, že v rodinách ostávajú a dedia sa nielen majetky, ale aj zločin, vina a bolesť.

Najnovšia Horstova kniha Súmrak sa vracia na úvod celej detektívnej série s Williamom Wistingom, chronologicky sa odohráva ešte pred prvou knihou, ktorá vyšla pod názvom Kľúčový svedok.

O autorovi

Jørn Lier Horst (1970) pôsobil ako hlavný vyšetrovateľ v Larviku, študoval kriminológiu, filozofiu a psychológiu. Debutoval detektívnym románom Kľúčový svedok založenom na skutočnom prípade. Uviedol ním čoskoro už dvanásťdielnu sériu kníh s inšpektorom Williamom Wistingom a jeho dcérou, novinárkou Line. Za román Na zimu zatvorené získal Cenu nórskych kníhkupcov, za Poľovné psy získal cenu pre najlepšiu nórsku detektívku roka a následne aj cenu pre najlepšiu škandinávsku detektívku. Výborných ohlasov sa dočkali aj jeho najnovšie romány Jaskynný muž a Zaslepenosť. Zároveň je autorom detskej série Detektívna agentúra č. 2, ktorá začína vychádzať aj v slovenčine.

Recenzie

„Nečakane iná: nová kniha J. L. Horsta je napísaná v duchu klasických detektívnych románov. Zo Súmraku na vás dýchnu dvadsiate roky a nostalgia.“

Verdens Gang

Súmrak aj pre citlivejšie povahy

Zo Súmraku dýchne na vás nostalgia

Úryvok

Spánok neprichádzal. Ležal a uvažoval o starom aute v stodo­le a dverách zamknutých zvnútra. Rupert Hansson chcel predovšetkým zistiť, komu patrí auto a od koho by ho mohol kúpiť. Wistinga zaujímalo skôr, kto tam auto zaviezol a ukryl ho pod celtovinu. A ako je možné, že dvere sú zamknuté zvnútra i zvonka?

Z úvah ho vyrušil detský nárek. Prichádzal z obývačky. Nerozoznal, či je to Line alebo Thomas. Ležal a čakal, či stíchne, ale stal sa opak. Dieťa plakalo čoraz naliehavejšie.

Autor: Jørn Lier Horst

Titul: Súmrak

Edícia: Labyrint

Séria: William Wisting

Originálny názov: Når det mørkner

Preklad: Zuzana Demjánová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 14 x 21 cm

Počet strán: 200

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-485-4

Odporúčaná cena: 11.95 eur

Vychádza 25. apríla 2017

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum